Aktuality

Standard Post with Image

Začala další etapa protipovodňových opatření, ochrání jih města

Zásadní úpravu řeky Moravy na jihu Olomouce zahájilo dnes Povodí Moravy. Etapa protipovodňových opatření pod názvem IV. A zajistí ochranu městských částí Nový Svět a Nemilany. Na stavbě s jasným ekologickým přínosem se podílí i město Olomouc. Práce skončí v prosinci 2025. Samotný průběh stavby nevyvolá uzavírky ani omezení v dopravě. Nepřístupné pro veřejnost bude pouze staveniště.

Více
Standard Post with Image

Podél Moravy se prošli architekti a krajináři, mohou se podílet na její proměně

Třetí etapa protipovodňových opatření má přetvořit další úsek toku řeky Moravy i jejího okolí v severní části Olomouce. Radnice na ni letos v lednu vypsala krajinářskou soutěž a čeká na podané návrhy. První potenciální zájemci z řad architektů a krajinářů si už prohlédli lokalitu, které se soutěž týká. Termín pro podání návrhů mají téměř do konce dubna.

Více
Standard Post with Image

Olomouc vypsala krajinářskou soutěž na severní část protipovodňové ochrany města

Třetí etapa protipovodňových opatření v Olomouci má změnit obávaný vodní živel v přírodní fenomén. Radnice vypsala krajinářskou soutěž na poslední část protipovodňových opatření řeky Moravy. Bezprostředně má ochránit Letnou, Lazce, část Hejčína, Černovír a okolí Klášterního Hradiska.

Více
Standard Post with Image

Petr Loyka: Mrtvé rameno už nebude mrtvé. Bude živé a plné ryb

Stavba IV.A etapy protipovodňových opatření může začít. Povodí Moravy již vybralo zhotovitele a na jaře mohou odstartovat stavební práce. Chystaná další etapa protipovodňových úprav na jihu města však vyvolává také spoustu otázek zejména od místních obyvatel. Na ty nejčastější odpovídá vedoucí odboru životního prostředí Magistrátu města Olomouce Petr Loyka, který se protipovodňové ochraně města a jejímu vztahu k přírodě věnuje již od počátku:

Více
Standard Post with Image

Na jaře Povodí Moravy zahájí stavbu další etapy protipovodňové ochrany Olomouce

Další významný krok k ochraně Olomouce před povodněmi se blíží. Připravena je IV. A etapa protipovodňových opatření, která bude mít významný ekologický přínos a vyřeší ochranu zástavby městské části Nový Svět a Nemilan. Povodí Moravy na konci října vybralo zhotovitele. Ještě během zimy zahájí přípravu stavby. S ohledem na zájmy ochrany přírody odstartují práce na jaře 2024.

Více
Standard Post with Image

Protipovodňová opatření pohledem investora, primátora a ministra

Z paluby lodi i z nové olomoucké náplavky si dnes prohlédli dokončenou stavbu druhé etapy protipovodňových opatření na řece Moravě představitelé Povodí Moravy, města, kraje a ministerstva zemědělství.

Více
Standard Post with Image

Olomoucká náplavka se naplno otevírá veřejnosti. Dostane jméno po Josefu Jařabovi

Dlouho očekávané stánky s občerstvením, koncerty, kulturní program. Tak ožije v sobotu 10. června prostor mezi mosty u ulic Komenského a Masarykova. Od 10 do 21:30 hodin si budou moci návštěvníci olomoucké náplavky užít několik koncertů, projet se lodí a před polednem je připravený i program pro děti. Součástí otevření náplavky bude hned při začátku také její slavnostní pojmenování.

Více
Standard Post with Image

Ovlivněte další etapu protipovodňových opatření

Chystaná třetí etapa protipovodňových opatření se bude týkat úseku od mostu v Komenského ulici až po hráz mezi Černovírem a Řepčínem. Jedná se o zásadní stavbu v území s mnoha kulturními, urbanistickými a přírodními hodnotami, na jejíž návrh se město s Povodím Moravy rozhodly vypsat krajinářsko-architektonickou soutěž. Jak její účastníci řešené území pojmou, však můžete ovlivnit i vy. Vyplňte krátký dotazník a zaznačte v pocitových mapách pro vás důležitá místa. Tak se dozvíme, co je podle vás důležité a čemu by soutěžící týmy měly věnovat pozornost.

Více
Standard Post with Image

Dotkněte se Moravy

Obyvatelé Olomouce se mohou sami podílet na přípravě další etapy protipovodňových úprav kolem toku Moravy. Vodítkem jim může být Výstava Dotyky Moravy, která ztvárňuje ideové náměty protipovodňových opatření v severní části města. Na Dolním náměstí bude k vidění do 11. dubna, připomínky ale můžete zaslat až do konce dubna.

Více
Standard Post with Image

Protipovodňová ochrana Olomouce získala ocenění Vodohospodářská stavba roku

Protipovodňová opatření na řece Moravě v historickém centru Olomouce jsou Vodohospodářskou stavbou roku 2022. Stavba známá jako II. B etapa získala ocenění v kategorii staveb s investičními náklady nad 50 milionů. Soutěž vyhlásil Svaz vodního hospodářství ČR ve spolupráci se Sdružením oboru vodovodů a kanalizací ČR.

Více