Aktuality

Olomoucká náplavka se naplno otevírá veřejnosti. Dostane jméno po Josefu Jařabovi

Dlouho očekávané stánky s občerstvením, koncerty, kulturní program. Tak ožije v sobotu 10. června prostor mezi mosty u ulic Komenského a Masarykova. Od 10 do 21:30 hodin si budou moci návštěvníci olomoucké náplavky užít několik koncertů, projet se lodí a před polednem je připravený i program pro děti. Součástí otevření náplavky bude hned při začátku také její slavnostní pojmenování.

„Konečně můžeme náplavku otevřít lidem a využít její potenciál, na který jsme se všichni těšili. Vybalancovat všechny požadavky nebylo jednoduché, přece jen je to stavba vodního díla, nikoli primárně místo setkávání veřejnosti, proto si moc cením práce svých kolegů z oddělení cestovního ruchu, kterým se podařilo najít snad tu správnou cestu,“ říká náměstek primátora Viktor Tichák.

Režim na náplavce do konce letošního roku by měl být pilotním projektem, který prověří zájem veřejnosti i provozovatelů stánků s občerstvením a pořadatelů kulturního programu o to prostor vůbec navštěvovat. O nabídku občerstvení i kulturního programu menšího rozsahu se budou starat přímo nájemci stánků. „Pokud budou mít provozovatelé občerstvení zájem o pronájem prostoru na náplavce, vyplní žádost o zábor, kterou najdou na našich webových stránkách,“ vysvětluje vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Karin Vykydalová.

Informace k možnosti provozování občerstvení na náplavce včetně žádosti o zábor a provozního řádu jsou vyvěšeny na www.olomouc.eu/magistrat/zadosti-a-formulare pod odborem kultury a cestovního ruchu. Tento odbor bude posuzovat žádosti a také koordinovat pronájem míst na kamenné části náplavky. „Zájem o možnost provozování jsme zaznamenali už zhruba půl roku před otevřením náplavky,“ podotýká Karin Vykydalová s tím, že se jedná o veřejné prostranství, ale zároveň také plochu v záplavové oblasti. Podléhá proto zvláštnímu režimu a stánky i mobiliář musí být každý den do 22 hodin vyklizeny. V případě zvýšené hladiny řeky a hrozících povodňových stupňů pak bude náplavka zcela uzavřena.

Sobotní program otevření náplavky začne v 10 hodin jejím slavnostním pojmenováním. „Nedávno nás opustil významný muž porevolučního života města a univerzity, bývalý rektor, pan profesor Josef Jařab. Rozhodli jsme se proto toto místo pojmenovat po něm – nábřeží Josefa Jařaba. Všichni bychom si určitě přáli řešit tuto situaci až o mnoho let později. Nově vzniklá náplavka a dál pokračující břeh až k mostu u třídy Kosmonautů se však v souběhu událostí nabízí jako důstojné místo, díky němuž pan profesor Jařab i nadále zůstane součástí města. S pojmenováním souhlasila i rodina pana profesora,“ vysvětluje primátor města Olomouce Mirek Žbánek.

Program:

10:00 Slavnostní otevření a pojmenování nábřeží náplavky
10:15 Pianothéka Richarda Pogody
11:00 Představení Plaveb Olomouc
11:15 – 13:30 Program pro děti
14:00 Kapela Hangover
16:30 Kapela Sugar and Spice Holding company
18:30 Kapela Všude jinde vyprodáno
20:00 Kapela Lina Karo music
21:30 Přání řece, ukončení programu

Doprovodný program

  • plavby lodí od 10:00 - 18:00 se slevou 10% (rezervace na: plavbyolomouc.cz/rezervace)
  • námořnické dílnička pro děti
  • občerstvení

Změna programu vyhrazena

Zve statutární město Olomouc a Plavby Olomouc